Pisanje životopisa za 15 minuta
Naša besplatna kolekcija stručno dizajniranih predložaka životopisa pomoći će vam istaknuti se iz gomile i doći korak bliže svom poslu iz snova.
Kako su ESFJ osobe posvećene i društvene, teže karijerama koje će im omogućiti da iskoriste svoje talente za višu svrhu poput dobrobiti zajednice. Istražite s nama koji su najbolji poslovi i najgori za ESFJ predstavnike, kao i sve detalje o ovom tipu soobnosti.
ESFJ najbolji poslovi najgori poslovi
Svaki tip osobnosti ima one poslove koji su kao stvoreni za njih, ali i one koji za njih predstavljaju pravu noćnu moru. Ako ste prema MBTI tipologiji ESFJ tip osobnosti, pogledajte u sljedećim redovima koji poslovi vam najbolje odgovaraju za razliku od onih koje bi bilo bolje da izbjegnete.
ESFJ najbolji poslovi za ovaj tip ličnosti
Prirodna sklonost brizi za druge, organizaciji i visoka razina društvenosti, ESFJ osobe čini savršenim kandidatom za brojne poslove. Neki od najboljih karijera za ovaj tip osobnosti su:
- Učitelj: Uživat ćete u prirodnoj ulozi učitelja ili profesora, kao i u podučavanju i stvaranju pozitivnog okruženja za učenike.
- Medicinska sestra: Idealno vam leži i uloga medicinske sestre jer ćete moći brinuti za pacijente, a organizacijske sposobnosti i posvećenost detaljima savršene su za ovaj posao.
- Menadžer ljudskih potencijala: ESFJ osobe su odlični u upravljanju ljudskim potecijalima jer s lakoćom rješavanju konflikte i motiviranju druge zaposlenike.
- Organizator događanja: Organizacijske sposobnosti i odličan rad s ljudima može vas učiniti izvrsnima za organiziranje različitih događanja.
- Savjetnik: Kako ste prirodno empatični i volite pomagati, možete biti i prvoklasni savjetnici.
ESFJ najgori poslovi: Poslovi koje treba izbjegavati
Iako su ESFJ osobe multitalentirane, postoje i neki poslovi koji im baš ne odgovaraju. Riječ je o karijerama koje su vrlo tehničke, izolirane ili nepredvidljive.
Neki od najgorih poslova za ESFJ su:
- Programer: Dugotrajno sjedenje za računalnom i minimalna ljudska interakcija čine ovaj posao iscrpljujućim za ESFJ osobe.
- Freelancer: Nedostatak redovite intereakcije s timom i definirane stukture, čine freelancing jako stresnim za ESFJ osobe.
- Financijski analitičar: Iako su izvrsni za detalje i red, poslovi koji zahtijevaju analitičko razmišljanje i rad s brojevima mogu im biti manje zadovoljavajući.
Što je ESFJ osobnost?
Ako ste napravili Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) test osobnosti i pokazalo se da vas odlikuje ESFJ osobnost, sigurno vas zanima što to točno znači. Riječ je o kratici za ekstrovertiranost, senzornu, osjećajnu i prosudbenu stranu koja je izuzetno izražena kod vas.
Kako bi dobili osjećaj što to točno znači, pogledajte samo ugrubo objašnjene ključne karakteristike:
- Ekstroverzija (E): ESFJ osobe su jako društvene, a energiju crpe iz interakcije s ljudima. Uživaju u druženjima i često preuzimaju ulogu organizatora za sva okupljanja i događaje.
- Senzorika (S): Fokusirani su na sadašnjost i praktične aspekte života. ESFJ osobe uživaju raditi s konkretnim podacima i informacijama te preferiraju stabilno i predvidljivo okruženje.
- Osjećanje (F): Najčešće donose odluke na temelju osjećaja i vrijednosti. ESFJ osobe su izuzetno empatične i uvijek će uzeti u obzir kako njihove odluke mogu utjecati na druge.
- Prosudba (J): ESFJ tipovi obožavaju planirati i organizirati sve unaprijed. Jako su strukturirani i preferiraju red i stabilnost u svom životu.
ESFJ osobe su poznate po svojoj brizi za druge, praktičnosti, i da imaju izraženu potrebu za redom i strukturiranjem. Kada tome dodate još da je riječ o ljudima koji su nadasve društveni, pouzdani i uvijek spremni pomoći, možete zaključiti da je riječ o izuzetnim pojedincima koji se uvijek trude da daju svoj maksimum. Ovo je faktor koji je najvažniji za njihov opis, a često je da se veoma brzo iskažu na poslu i pružaju maksimalne rezultate u usporedbi sa svojim kolegama.
Neke od slavnih osoba koje dijele ESFJ osobnost su Taylor Swift, Jannifer Garner, Bill Clinton, Jannifer Lopez, Steve Harvey, a ako zakoračimo u fiktivne likove prepoznat ćete svakako Monicu iz popularne serije Prijatelji kao istinsku predstavnicu ovog tipa osobnosti.
Ključne karakteristike ESFJ osobnosti u teoriji, kao i praksi
ESFJ osobe prema Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) testu osobnosti su najčešće centar društva, ali i tima, jer je čest faktor da pružaju podršku i pravi su organizatori za sve oko sebe. Često se čine nezamjenjivima u brojnim situacijama zbog izražene snažne empatije, osjećaja odgovornosti i praktičnog pristupa.
Sve to možemo zaključiti iz teorije, no kako se ove karakteristike manifestiraju u praksi na poslu? Pogledajte samo nekoliko dobrih primjera zadataka idealnih za ESFJ osobe:
- Organizacija timskih sastanaka i društvenih događaja
- Upravljanje administrativnim zadacima s visokom preciznošću
- Pružanje emocionalne podrške kolegama
- Planiranje i koordinacija projekata
Zagrebimo malo dublje u ESFJ osobnost u praksi, istražujući osobnosti "konzula" kroz sljedeće retke.
Društvenost i ekstrovertiranost
Budući da ESFJ osobe vole biti u centru svih društvenih događanja, to znači da u praksi često organiziraju društvene događaje. Tako da sva timska okupljanja ili zabave možete ostaviti u njihovim sigurnim rukama, a dodatno će se potruditi zbližiti kolege i stvoriti pozitivno radno okruženje.
Senzornost i fokus na detalje
Kada je riječ o poslu, možete računati da će ESFJ osobe biti ekstremno detaljno orijentirane i praktične. Riječ je o ljudima koji pažljivo prate i upravljaju administrativnim zadacima te paze da su svi detalji precizno provedeni, što u konačnosti dovodi do reda i učinkovitosti glede radnog mjesta.
Empatija i osjećajnost
ESFJ osobe su prirodni pomagači pa ćete ih često vidjeti kako volontiraju za ulogu mentora ili savjetnika. Uvijek nude podršku i razumijevanje kolegama, bez obzira koliko je neka situacija teška. Kako prirodno prepoznaju i reagiraju na emocionalne potrebe drugih ljudi, odlični su za održavanje moralne i emocionalne dobrobiti tima.
Organiziranost i prosudba
Osobe s ESFJ osobnosti nikako ne funkcioniraju u "kreativnom kaosu". To su jednostavno ljudi koji vole strukturirano okruženje. Od njih možete očekivati da će efikasno planirati i organizirati projekte, sastanke i druge aktivnosti. Prepustite li im taj zadatak, možete biti sigurni da će sve teći glatko i bez ikakvih problema.
Kako bi izgledale karakteristike idealnog posla da se pita ESFJ osobe?
ESFJ osobe žele da se njihovi prirodni talenti i vrijednosti odražavaju kroz posao, stoga im je prije svega važno da rade s ljudima. Naprosto će procvjetati u drušvenim okruženjima, gdje mogu komunicirati i pokazati svoju empatiju. Upravo se zato često odlučuju raditi kao učitelji, zdravstveni radnici ili menadžeri ljudskih potencijala.
Ništa im manje nije važno niti da je njihovo radno okruženje strukturirano, stabilno i pomalo predvidljivo. ESFJ osobe jednostavno bolje funkcioniraju kada postoje jasno definirane uloge i odgovornosti. Tako se mogu posvetiti korištenju svojih organizacijskih vještina za planiranje i vođenje projekata znatno efikasnije. ESFJ osobama rutine i stabilnost daju osjećaj kontrole i sigurnosti, što im je jako važno.
Ako se osjećaju da njihov posao nema nekog smisla, osjećat će se jako loše. Zato je važno da imaju dojam kako donose pozitivan utjecaj na druge ljude ili zajednicu. To je ujedno razlog zašto naginju karijerama koje im omogućavaju da pomažu i brinu za druge, budući da im se time pruža osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva.
Kako se ESFJ osoba može osigurati da je na pravom putu do idealnog posla?
Ako ste ESFJ tip osobe i želite biti sigurni da ste na pravom putu do karijere iz snova, iskoristite svoje snage za dolazak na idealno radno mjesto i to kroz:
- Samoprocjena: Prije svega morate razumjeti vlastite vještine, talenate i interese. ESFJ osobe trebaju identificirati ono što im je važno u karijeri.
- Istraživanje karijera: Istraživanje različitih karijera može vam pomoći da osvjestite koja industrija i vrsta poslova vama najviše odgovara prema vrijednostima i talentima.
- Profesionalna usmjerenja: Rad s karijernim savjetnicima ili mentorima može pružiti podršku i usmjeravanje u pronalaženju idealnog posla.